Son Dakika
29 Şubat 2020 Cumartesi

ALTAŞ’TAN -40 DERECEYE DAYANABİLEN FINDIK IRKI

17 Ağustos 2019 Cumartesi, 11:36

Ordu Altaş Yağ Sanayi’nin 3 sene önce Çin’den getirdiği -40 derece soğuğa dayanan fındık fidanları tuttu. Fabrika sahası içerisindeki tarım alanlarında yetiştirilen soğuğa dayanıklı fındık dönüm başına 300 kg ürün veriyor.

 

Karadeniz’de fındık üreticisi her yıl zirai don korkusu yaşıyor. Özellikle Mart ayında sıcaklıkların eksiye düşmesiyle fındık ciddi oranda zarar görebiliyor. Türkiye’de üreticiler bu korkuyu yaşarken Çin’de -40 derecede fındık üretiliyor. Ordu Altaş Yağ Sanayi Genel Müdürü Uğur Altaş bu fındık türünün fidanlarını Ordu’ya getirerek fabrika içerisindeki tarım alanına dikti. Fidanlar tuttu ve ürün verdi. Yapılan çalışmayla Türkiye’de düşük sıcaklıklara dayanıklı fındığın yetiştirilebileceği ortaya çıktı.

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Uğur Altaş, “Fabrika sahasının tarıma elverişli alanlarını bir ARGE alanına çevirdik. Her alana bitkiler dikerken birçok fındık çeşidine de yer ayırdık. Artık iklim hissedilir biçimde değişiklik gösteriyor. Karın eksik olmadığı Karagöl’de yazın artık kar tamamen eriyor. Çin’den getirdiğimiz fidanlar tek dalda yetişebildiği gibi 4 dala kadar da yetişebiliyor. Dönüm başına 300 kg ürün alacağımıza inanıyorum. Getirdiğim fındık fidanlarını toprağımıza tutunmasını başardık. Bu çalışmalarımız ara vermeden devam edecek” dedi.

 

“BİLGİLENMEK İSTEYENLERE KAPIMIZ AÇIK”

 

Çin fındığı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere kapılarının her zaman açık olduğunu belirten Uğur Altaş, “ Her türlü bilgiyi verebiliriz. Ayrıca çeşitli fındık ırkları çalışmalarımızda var. Amacımız çok verim alacağımız türü elde etmek yaygınlaştırmak. Kurduğumuz sera içerisinde Avokado dahil bir çok ürün çalışmalarımızda devam ediyor” diye konuştu.

 

 

You must be logged in to post a comment Login

Web Tasarım Army Design