Son Dakika
28 Mayıs 2020 Perşembe

VALİLİK HEYELANIN BİLANÇOSUNU AÇIKLADI

17 Mayıs 2019 Cuma, 08:53

Ordu Valiliği atarafından Aybastı ilçesinde meydane gelen heyelanla ilgili basın açıklaması yapıldı. İşte o açıklama;

Aybastı İlçesi Sağlık Mahallesinde ilk heyelan afeti 2015 yılında yaşanmış ve konutların kontrol etüdünde incelenmesine karar verilmiştir. 2018 yılında tekrar inceleme yapılmış ve kontrol etüdü incelemesine devam edilmiştir. Aynı yerde üçüncü inceleme ise, 15.02.2019 tarihinde yapılmıştır.

İlk olay tarihinden itibaren bugüne kadar çeşitli tarihlerde İl Afet Müdürlüğü, il Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı(YİKOB), Ordu Büyükşehir Belediyesi, OSKİ Genel Müdürlüğü teknik elemanlarınca bölgede 2 defa incelemede bulunmuştur.

Sağlık mahallesinde yaşanan heyelan afeti üzerine, 18.02.2019 tarihinde Valimiz Sayın Seddar YAVUZ da, beraberinde teknik bir heyetle birlikte afet bölgesine giderek, yerinde incelemelerde bulunmuştur.

89 binanın(115 konut) bulunduğu Sağlık mahallesinde, 15.05.2019 günü itibariyle heyelan aktivitesinin artması sonucu; mahallede daha önceden tahliyesine karar verilenlerle birlikte toplam 61 binanın (80 konutun) tahliyesine karar verilmiştir. Tahliyesine karar verilen 22 bina (31 konut) ile 1 camii tamamen yıkılmıştır.

Heyelan bölgesinde 15.05.2019 günü (dün) meydana gelen geniş çaplı kaymanın ardından 16.05.2019 günü (bugün) Valimiz Sayın Seddar YAVUZ, beraberinde AK Parti Ordu Milletvekili Dr. Şenel YEDİYILDIZ, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi GÜLER, İl Afet Müdürlüğü, il Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı(YİKOB), Ordu Büyükşehir Belediyesi, OSKİ Genel Müdürlüğü teknik ekipleriyle birlikte bölgeye giderek, mahalle sakinlerine ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunmuş ve yapılacak yardımlar, destekler ve alınacak tedbirler hakkında afetzedeleri bilgilendirmiştir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Valimiz Sayın Seddar YAVUZ’u arayarak, Sağlık mahallesinde yaşanan heyelan afeti konusunda bilgi alarak, heyelanla ilgili gerekli her türlü tedbirin alınması konusunda Sayın Valimizi talimatlandırmıştır.

Öte yandan, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat KURUM ve AFAD Başkanı Sayın Dr. Mehmet GÜLLÜOĞLU da Valimiz Sayın Seddar YAVUZ’u arayarak, heyelanla ilgili bilgi almışlar ve desteklerini bildirmişlerdir.

Riskli binaların önceden tespit edilip, boşaltılması neticesi herhangi bir can kaybının yaşanmadığı afet bölgesinde, teknik ekiplerce 24 saat esasına göre gözlem ve çalışmalar sürdürülmektedir.

Aybastı ilçemizin Sağlık mahallesinde meydana gelen heyelan afeti nedeniyle Aybastılı afetzedelerimize ‘geçmiş olsun’ dileklerini ileten ve yaraların en kısa sürede giderileceğini ifade eden başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU’ya, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat KURUM’a, AFAD Başkanımız Sayın Dr. Mehmet GÜLLÜOĞLU’na, afetzedelerimiz adına teşekkürü bir borç biliriz.

Devletimiz ve Aziz Milletimiz güçlüdür. Bugüne kadar olduğu gibi Aybastı’da meydana gelen heyelan afetinden etkilenen afetzedelerimize gereken her türlü yardım ve destek sağlanarak, yaraları en kısa sürede sarılacaktır. Müessir heyelan olayındaki en büyük tesellimiz, can kaybının yaşanmamasıdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

You must be logged in to post a comment Login

Web Tasarım Army Design